Author: FFK

Ballkani regjistroi dje fitoren e parë dhe historike në Ligën e Konferencës. Skuadra kosovare ka marrë fitoren e madhe në grupet e Conference League, pasi mposhti Sivvasporin me rezultatin 3:4, shkruan GazetaBlic Sport. Armend Thaqi, Arbër Potoku, Meriton Korenica dhe Ermal Krasniqi shënuan për fitoren dramatike. Skuadra kosovare është momentalisht në vendin e parë dhe ndeshjen e radhës e zhvillon përsëri ndaj skuadrës turke, Sivasspor. Ky takim luhet të enjten në ora 21:00 dhe një fitore e mundshme në atë ndeshje do të ishte një hap i madh për kualifikim tutje.

Read More

Ballkani regjistroi dje fitoren e parë dhe historike në Ligën e Konferencës. Kampionët e Kosovës fituan në udhëtim te Sivasspori me rezultatin 3:4, shkruan Gazeta Express. Ndeshja u zhvillua në stadiumin “Yeni 4 Eylul” dhe ishte e vlefshme për raundin e tretë në Grupin G. Fitorja e Ballkanit ka marrë jehonë edhe në Kroaci. Mediumi i njohur nga ky vend, “index.hr” ka publikuar një artikull lidhur me ndeshjen. Artikullin e publikuar kushtuar ndeshjes në fjalë, mediumi kroat e nisi me titullin: “Për herë të parë në histori, një klub nga Kosova fitoi një ndeshje evropiane”. Kujtojmë se Ballkani është lider…

Read More

FC Ballkani ka shënuar fitoren historike ndaj Sivassporit. Ballkani ka marrë fitoren e madhe në grupet e Conference League, pasi mposhti skuadrën turke me rezultatin 3:4, shkruan GazetaBlic Sport. Armend Thaqi shënoi një gol të jashtëzakonshëm, andaj UEFA e ka zgjedhur si katër shënimet më të mira të mbrëmjes. Ju mund të votoni në këtë sajt për ta bërë golin e kosovarit si më të mirin e javës. https://twitter.com/europacnfleague/status/1578150610808893440?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1578150610808893440%7Ctwgr%5E5671582bf021ea36f6015768e350840a6b5088d6%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fgazetablic.com%2Farmend-thaqi-garon-per-cmimin-e-golit-me-te-mire-te-javes-ketu-mund-te-votoni-per-te%2F

Read More

Fitorja e Ballkanit kundër Sivasporit, në kuadër të fazës së grupeve në Conference League nuk vlen vetëm për prestigj, por edhe për arkat e klubit. Nga fitorja 4-3 kundër Turqve, skuadra nga Suhareka përfiton plot 500 mijë euro. Një shifër e majme kjo për kampionët e Superligës së Kosovës që në këtë sezon futbollistik, duket se nuk do ta diskutojnë titullin. Pjesëmarrja në këtë kompeticion falë një pune fantastike nga trajneri Ilir Daja ka mbushur ndjeshëm arkën e klubit. Skuadra shqiptare ka përfituar plot 2.94 milionë euro nga kualifikimi në fazën e grupeve. 166 mijë euro i ka marrë për…

Read More

Trajneri i Sivassporit, Riza Çalimbay ka vlerësuar Ballkanin, por ka thënë se gabimet individuale e vendosën ndeshjen e së enjtes mbrëma në Sivas. Ballkani fitoi 4:3 dhe tani është lider i grupit në Ligën e Konferencës. “Gabimet individuale për fat të keq vendosën këtë ndeshje. Ishte ndeshje që kemi mundur ta fitojmë lehtë, por për fat të keq kemi pranuar gola të lehtë. Kemi pranuar gola të panevojshëm. Kemi mundur ta përfundojmë këtë ndeshje në të mirën tonë. Kundërshtari ka ekip të mirë. Kemi bërë shumë gabime, sidomos në mbrojtje”. “Është dëshpëruese të pësosh në shtëpi, por është rimeçi. Do…

Read More

Përveç fitores së shënuar sonte ndaj Sivassporit, Ballkani ka marrë edhe një tjetër lajm të mirë nga ndeshja mes Slavia Pragës dhe Clujit. Sonte, skuadra e Clujit shënoi fitore në udhëtim te Slavia me rezultatin 0:1. Dhe, kjo më së shumti i ka shkuar përshtati kampionëve të Kosovës – të cilët tani kryesojnë në Grupin G. Në fakt, të gjitha skuadrat nga ky grup kanë pikë të njëjta – por Ballkani pozicionohet i pari shkaku i goldallimit më të mirë. Kujtojmë se në fund, nëse pikët janë të njëjta mes skuadrave, shikohen ndeshjet direkte mes tyre. Por, deri më tani…

Read More

Federata e Futbollit e Kosovës duket se është pajtuar që Prishtina ta luajë në stadiumin “Fadil Vokrri” ndeshjen e radhës në Superligën e Kosovës. FFK-ja kishte kërkuar që të mos shfrytëzohet nga kryeqytetasit stadiumi në fjalë për muajin tetor, pasi u tha se gjendja e fushës nuk është e mirë dhe se nuk i plotëson kriteret për zhvillimin e ndeshjeve. Kjo kërkesë nuk u përfill nga Prishtina, e cila, megjithatë nuk ia doli ta zhvillonte ndeshjen e javës së nëntë, kundër Trepçës ’89 – pasi Komisioni i Garave vendosi pastaj për shtyrjen e kësaj ndeshje. Në fundjavë do të zhvillohet…

Read More

Skuadra e Arsenalit ka shënuar edhe një fitore tjetër në Europa League. Topçinjët fituan lehtësisht në shtëpi ndaj Bodo/Glimt me rezultat 3-0, shkruan IndeksOnline. Eddie Nketiah hapi serin e golave në minutën e 23-të. Pesë minuta më vonë, Rob Holding dyfishoi epërsin e Arsenalit. Fabio vieria shënoi për rezultatin përfundimtar 3-0 në minutën e 85-të. Arsenali kryson tabelen e Grupit A, me 6 pikë nga dy ndeshje të luajtura, e ndjekur nga Bodo/Glimt dhe PSV me nga 4 pikë, ndërsa Zurich është e fundit me 0 pikë.

Read More

PSV-ja e ka turpëruar Zurichun në “Letzigrund” duke e mposhtur me rezultatin 5:1. Kjo ndeshje i takoi xhiros së tretë të Grupit A të Ligës së Evropës. Çështjen e fituesit, ekipi nga Holanda e mbylli në pjesën e parë duke shënuar katër gola, kurse një tjetër e realizoi në pjesën e dytë. Shënuan Yorbe Vertessen (10’, 15’), Cody Gakpo (21’, 55’) dhe Xavi Simons (44’). Golin e vetëm për Zurichun e shënoi Jonathan Okita në minutën e 87-të. Te Zurichu titullar ishin futbollistët shqiptarë, Mirlind Kryeziu, Ledrit Kamberi, Fidan Aliti dhe Blerim Xhemaili. Kurse në pjesën e dytë u inkuadrua…

Read More

Qëndrim Zyba, futbollisti i FC Ballkanit ka theksuar se ndeshja e sotme ndaj Sivvasporit ishte shumë e vështirë, megjithatë ai dhe bashkëlojtarët luftuan deri në sekondat e fundit. FC Ballkani ka fituar ndaj Sivvasporit me rezultatin 3:4, me golat e Armend Thaqit, Arbër Potokut, Meriton Korenicës dhe Ermal Krasniqit, përcjell GazetaBlic Sport. Zyba tha se kjo fitore është shumë e madhe për të dhe ekipin e tij, teksa nuk do të ndalen.“Ndeshje mjaft e vështirë, kemi hyrë në ndeshje me shumë motivim dhe me koncentrim që ta marrim një rezultat pozitiv të cilin ia arritëm ta marrim”, tha fillimisht Zyba…

Read More