Author: G.L

Është ai, kudo dhe gjithmonë vetëm Ilir Daja. Njeriu i lindur për të shkruar suksese bashkë me historinë. Diçka të tillë e bëri edhe sonte në Turqi. Ballkani mposhti në transfertë Sivasporin me rezultatin 4-3. Një sfidë historike që i dha 3 pikë të besuarve të trajnerit kryeqytetas. I veshur, i kollarisur dhe ashtu i kapërdisur, i tregoi turqve se sa vlen në të vërtetë lëkura e shqiptarëve. Festa ishte legjitime. Rrallëherë jemi mësuar ta shohim Dajën të festojë në mënyrë të tillë. Dhe si? Pikërisht me drejtorin sportiv, Nderim Nexhipi. Për këtë të fundit në Shqipëri, tifozët e Partizanit…

Read More

Ballkani ka shkruar historinë e futbollit kosovar. Është bërë skuadra e parë kosovare që ka fituar një ndeshje në Ligën e Konferencës. Këtë të arritur Ballkani e realizoi duke shënuar fitore dramatike 3:4 kundër Sivassporit në udhëtim në kuadër të Grupit G, raporton Demokracia.com. Me këtë fitore, Ballkani ngritet në pozitën e dytë me katër pikë, kurse Sivasspori bie në të tretin me po aq pikë. Ndeshja tjetër e këtij grupi luhet mes Slavia Prahës (4 pikë) dhe Clujit (1 pikë) nga ora 21:00. TABELA E GRUPIT G:

Read More

FC Ballkani ka shënuar fitoren historike ndaj Sivvasporit.Ballkani ka marrë fitoren e madhe në grupet e Conference League, pasi mposhti Sivvasporin me rezultatin 3:4, shkruan GazetaBlic Sport. Pas ndeshjes, Thaqi, kapiteni i Ballkanit ka folur për Art Sport.“E filluam keq, por ketu tregohet kualiteti i ekipes. E permbysem rezultatin, ne e rikthyem ne loje pastaj Sivvasporin me ato gabimet qe nuk eshte dashte te ndodhin. Zoti na ndihmoi dhe shenuam golin e katert”, tha fillimisht ai. “Deri sot kemi thene qe jemi te kenaqur me pjesemarrje, sot kjo fitore na ka hap shume rruge te bejme dicka me te madhe”,…

Read More

Gazeta Sinjali raportoi sot për mashtrimin me dinakëri të një futbollisti nga Prishtina, të cilit ia morën mbi 100 mijë euro me premtimin se do ta dërgojnë në klubin futbollistik të Holandës ‘Ajax’. Për rastin tashmë janë vënë në dijeni edhe Policia e Prokuroria dhe kanë nisur hetimet. Burimet e Gazetës Sinjali brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se futbollisti që ra pre e këtij mashtrimi është 18-vjeçari Endrit Dervodeli, i cili luan futboll aktiv për ekipin KF Ramiz Sadiku. Bazuar në dëshminë e tij dhënë organeve të hetuesisë, i riu kishte marrë premtime se do t’i mundësohej që të…

Read More

Qytetarë të shumtë japin shuma të majme parash te personat jokompetent për të kryer shërbime të ndryshme, të cilët më vonë rezultojnë të jenë vetëm mashtrues. Pre e një mashtrimi të tillë ka rënë edhe një futbollist i ri nga Prishtina, i cili mori premtimin se do të dërgohej në Holandë për t’u bërë pjesë e ekipit ‘Ajax’, raporton Gazeta Sinjali. Burimet e Gazetës Sinjali brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se kanë nisur hetimet lidhur me rastin të cilin e ka denoncuar vetë 18-vjeçari i cili luan futboll aktiv për njërin nga ekipet më të njohura në kryeqytet. Bazuar…

Read More

Gani Sejdiu, trajneri i shumë klubeve kosovare dhe kampion i Kosovës me Ferronikelin ka dhënë parashikimin e tij për ndeshjen e Conference League Sivasspor – Ballkani. ai shprehet optimist që Suharekasit mund të marrin pikë në këtë ndeshje, raporton Gazeta10. “Normal që është një ndeshje e vështirë,edhe pse kundërshtari po kalon një formë jo të mirë në kampionat,por ky është tjetër kompeticion dhe mund të ndryshojnë gjërat”. “Por Ballkani veç si duket ka bërë paqe me vetën dhe e ka bërë detyrim që pavarësisht nivelit të kundërshtarit të na surprizojë me paraqitje të një niveli shumë të lartë kështu që…

Read More

Ballkani do ta zhvillojë sonte takimin e tretë në grupet e Ligës së Konferencës përballë Sivasporit si mysafir në Turqi. Kampioni në fuqi i Kosovës me shumë mungesa do të synojë ta bëjë befasinë e madhe për të argëtuar tre pikët e plota. Analisti dhe trajneri i futbollit Muhamet Dragusha duke folur për ndeshjen ka deklaruar se turqit janë favorit mirëpo Ballkani duhet të tregojë më të mirën nga vetja. “Jemi të vetëdijshëm që sonte përballemi me një ekip super të organizuar dhe me shumë cilësi. Sonte do të shohim lojë të kujdesshme dhe me dëshirën për të argëtuar tre…

Read More

Ballkani sonte do ta zhvillojë ndeshjen e rrethit të tretë në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Suharekasit kanë punë në udhëtim me ekipin turk, Sivasspor në stadiumin “Yeni 4 Eylul” me fillim nga ora 18:45, shkruan Demokracia.com. Përballja ndërmjet Sivassporit dhe Ballkanit do të transmetohet direkt në SuperSport Kosova 2. Pas dy takimeve të para në Grupin G, Sivasspori ka katër pikë në vendin e dytë. Ballkani zë vendin e tretë dhe ka grumbulluar vetëm një pikë.

Read More

Ballkani do të përballet sot në ndeshjen e rradhës në kuadër të Europa Conference League.Kampioni në fuqi i Kosovës do të jetë mysafirë i skuadrës turke, Sivassporit për ndeshjen që zhvillohet me fillim nga ora 18:45, shkruan GazetaBlic Sport. Ballkani në këtë takim hyn pas humbjes me Slavia Prague, kurse Sivasspor duelin e fundit e fitoi ndaj CFR Cluj. Trajneri i njohur kosovar, Arsim Thaqi, gjatë prononcimit për GazetaBlic Sport e cilësoi Ballkanin si një skuadër tashmë më të pjekur në aspektin e përvojës në garat ndërkombëtare “Mendoj që Ballkani tashmë ka krijuar një eksperiencë sa i përket garave ndërkombëtare,…

Read More

Shtëpia më e madhe e futbollit botëror, FIFA ka publikuar ranglistën e re për ekipet Përfaqësuese. Përfaqësuesja e Kosovës ka zhvilluar dy ndeshje në muajin shtator dhe ka pësuar ndryshime në renditje, por kësaj radhe ka rënë për një vend. Dardanët pësuan humbje 2-1 nga Irlanda e Veriut, derisa mposhtën Qipron 5-1. Pas rezultateve në muajin shtator, Kosova ka rënë për një pozitë dhe tani ndodhet në vendin e 107-të me 1187,01 pikë. Rezultatet edhe më dobëta pati Shqipëria, ku u mposht në udhëtim 2-1 nga Izraeli dhe luajti aras 1-1 në Air Albania me Islandën, përkundër që mysafirët ishin…

Read More