Shumë arsye për të pirë lëng limoni çdo mëngjes

0
70

Kjo nuk është e re,lëngu i limoni ka shumë përfitime për organizmin.Është i pasur me vitamin,minerale dhe fibra që marrin pjesë në funksionimin e duhur të organeve.Por a e dini vërtet çka ndodh me trupin tuaj kur pini lëng limoni çdo mëngjes?

Për t’ju bindur më shumë që ta filloni ditën me një gotë limon,ne kemi gjetur një listë me përfitimet që ndodhin  nga prija e kësaj pije:

1.Lëngu i limoni ka shumë përfitime që përmisojnë strukturën e lëkurës.Në të vërtet është i pasur me acid citrik.Gjithashtu ka veti antibakteriale që heqin qafe kokrrat e zeza dhe parandalon shfaqjen e akneve.Këshillohet që në mbrëmje të aplikoni lëng limoni në fytyrën tuaj.

2.Lëngu i limonit është i dobishëm për gratë shtatzëna,Limoni është pasur me vitaminë C dhe mund të ndihmojë për lehtësimin e të vjellave.

3.Lëngu i limonit është shumë efektiv kundër problemeve të mishrave.Ka veti antiflamatorë dhe antibakterialë të cilat shumë efektiv në trajtimin e mishrave të infektuar dhe nga fryma e keqe e gojës.

4.Lëngu i limoni rrit sasinë e natriumit,kaliumit,magnezit dhe kalciumit në trup.Këto ndihmojnë në hidratimin e trupit,relaksimin e muskujve dhe enëve të gjakut.

5.Lëngu i  limonit të freskët, pastron veshkat dhe sistemin e tretjes. Ndihmon trupin për të hequr toksinat.Për më tepër,lufton aciditetin përshkak të përmbajtjes së tij të kaliumit i cilin e shndërron acidin citrik ne citrat i cili vepron si në tampon për stomakun.

6.Pirja e ujit limon ndihmon për të aktivizuar enzimat e tretjes në mëlçi. Është gjithashtu e dobishme në rregullimin e nivelit të oksigjenit të gjakut.

7.Ndër përfitimet e tij të shumta,lëngu i limonit ndihmon në uljen e dhimbjeve të muskujve dhe nyjeve.Është i pasur me minerale si kalium dhe kalcium të cilat janë thelbësore për forcimin e muskujve dhe kockave.

8.Lëngu i limonit ndihmon trupin të pastrohet nga toksinat në gjak.Ky proces është shumë i rëndësishëm sepse ndihmon në parandalimin e shume sëmundjeve.

9.Lëngu i limoni ju ndihmonë të humbni peshë,limoni zvogëlon ndjenjën e urisë falë fibrave pektin që përmban. Në përgjithësi, sa më shumë që konsumoni ushqime alkaline, aq më shpejt ju humbni peshë.

10.Limoni balancon nivelin e PH alkaline ,për të luftuar sëmundjet kronike është shumë e rëndësishme për të ruajtur ekuilibrin alkalik në trup. Megjithëse limoni përmban acid, ajo ndihmon në alkalizimin e trupit kur konsumohet.

11.Limoni ndihmonë funksionimin e duhur të sistemit nervor.Është i pasur me kalim i cili vepron kundër çrregullimeve të tilla si depresioni dhe ankthi.

12.Lëngu i limoni balancon sheqerin në gjakë ,falë acidit natyror që gjendet në lëngun e limonit, ndihmon në balancimin e sheqerit të marrë nga ushqimet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here