Shtojeni kete perberes tek gota juaj e qumeshtit dhe sheroni me dhjetra semundje

0
62

Në artikujt tanë të mëparshëm kemi folur vazhdimisht për hudhrën, për vlerat e saj ushqyese, për shijen e shkëlqyer që u jep gjellërave e recetave të ndryshme.

Por keni menduar ndonjëherë ta përdorni me qumësht? Për shumë njerëz ideja mund të tingëllojë si diçka e çmendur, duke patur parasysh erën tipike të hudhrës, por sipas studimeve të fundit kjo recetë është shumë e dobishme për shëndetin e njeriut.

Përbërësit:

500 ml qumësht.

10 thelpinj hudhër të qëruara.

2-3 lugë gjelle me sheqer.

250 ml ujë i ftohtë.

Në një tenxhere të thellë shtoni ujin dhe hudhrën. Pasi të shihni fluskat e para të vlimit, shtoni hudhrën të cilën e keni grirë më parë dhe vazhdoni me përzierjen.

Pas disa përzierjeve, ulni temeraturën dhe lëreni që një pjesë e masës të avullojë. Në fund filtrojeni dhe shtoni sheqerin për ta ëmbëlsuar. Kjo pije magjike ndikon ndikon në përmirësimin e këtyre prob. lemeve shëndetësore:

Astma: Në qoftë se konsumoni tre thelpinj hudhër çdo natë, ndihmoni rrugët e frymëmarrjes të çlirohen nga toksinat, duke lehtësuar në këtë mënyrë shenjat e astmës.

Verdhëza: Hudhra është e pasur me squfur, alicinë dhe selen. Këta tre përbërës aktivizojnë enzima të posaçme që elem. inojnë toksinat nga organizmi.

Konsumi i qumështit me hudhër ndihmon gjithashtu edhe të luf. toni verdhëzën. Duke e konsumuar rregullist, verdhëza do të zhd. uket brenda katër ditësh.

Sëm. undjet ka. rdiake: Kjo pije ul nivelin e kolesterolit të k. eq LDL, përmirëson qarkullimin e gja. kut dhe pengon koagulimin e gja. kut.

Kolla: Hudhra ka efekte antibak. teriale dhe ndihmon në kurimin e shumë pato. logjive. Një prej tyre është edhe kola e thatë. Nëse doni mund t’i shtoni edhe mjaltë dhe pas xhinxher për ta bërë akoma më efektiv veprimin e saj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here