Reagon Tomë Gashi pas aktakuzave të Speciales për Thaçin e Veselin

0
103

Gjykata Speciale ka ngritur aktakuzë ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi e kreut të PDK-së, Kadri Veseli, nën dyshimin për kryerjen e krimeve të luftës.Sipas kësaj aktakuze, Thaçi, Veseli dhe persona të tjerë dyshohet se kanë kryer mbi 100 vrasje.

Por sipas avokatit Tomë Gashit ekziston një mundësi që këta dy të mos paraqiten në Gjykatë.

“Nëse Gjyqtari i Lëndes Paraprake nuk mund të vërtetojë krimet ekziston mundësia që këta të mos paraqiten në Gjykatë”, ka thënë Gashi për Gazetën Infokus.

Sipas njoftimi të dhomë se Specializuar, Thaci e Veseli në bazë të krimeve të paraqitur në Aktakuzë përfshijnë qindra viktima viktima të identifikuara shqiptarë, serbë dhe romë të Kosovës dhe kundërshtarë politikë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here