Thaçi dikur thoshte se presidentet e kryeministrat, mund të ndërrohen por korrigjimi i kufirit do të ndodhë

0
46
Kosovo's foreign minister and former premier Hashim Thaci speaks during an interview with AFP in Pristina on February 3, 2016. Thaci told AFP he received a death threat purportedly from the leader of the Islamic State organisation over his opposition to the extremist group. / AFP / ARMEND NIMANI (Photo credit should read ARMEND NIMANI/AFP/Getty Images)

Hashim Thaçi, presidenti i Kosovës, e solli idenë për korrigjimi i kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

E, kjo temë është rikthyer në tavolinën e bisedimeve Kosovë-Serbi, ndryshe nuk ka marrëveshje finale dhe paqësore, Arbresh.info.

Presidenti, Hashim Thaçi ishte i pari liderë ne Kosovë që e ka përmendur korrigjimin e kufirit në mes dy shteteve Kosovë-Serbi, shkruan Arbresh.info.

“Skena politike në Kosovë është në favor të dialogut me Serbinë dhe për arritjen e një marrëveshje finale Kosove-Serbi, duke mos e përjashtuar as korrigjimin. Ata që flasin për luftë dhe tragjedi të jeni të bindur që më së paku janë të interesuar për këtë. 80% e qytetarëve të Kosovës e mbështesin bashkim e Luginës me Kosovën” kishte deklaruar Thaçi.

Ai u shpreh i bindu se edhe krerët e institucioneve mund të ndërrohen por korrigjimi do të ndodhë.

… “ Edhe presidenti edhe kryeministri mund të ndërrohen por korrigjimi do të ndodhë”, kishte thënë i bindur për këtë ide i pari i shteti.

… “ Edhe presidenti edhe kryeministri mund të ndërrohen por korrigjimi do të ndodhë”, kishte thënë i bindur për këtë ide i pari i shteti.

“Marrëveshja mund të arrihet vetëm nëse palët bëjnë kompromis. Ju mund të thoni përsëri se Kosova tashmë i ka bërë të gjitha kompromiset e dhimbshme. Unë përsëri pajtohem me ju. Por, realiteti është edhe më kokëfortë se argumentet tona. Njohja nga Serbia është bërë pengesa primare për rrugëtimin tonë euroatlantik. Dikush mund të thotë se Serbia duhet ta njohë Kosovën pa kushte dhe brenda këtyre kufijve. Edhe unë dua të njëjtën gjë. Por, a mendoni se ne do ta bindim Serbinë ta bëjë një gjë të tillë së shpejti? Fatkeqësisht, jo. Po BE-ja dhe aleatët tanë të fuqishëm: SHBA-ja, Gjermania, Anglia, Franca, Italia e shumë të tjerë, a mendoni se do ta bindin Serbinë ta njohë Kosovën? Përsëri, jo. Nuk kanë mundur ta bindin të bëjë një gjë të tillë deri më sot dhe nuk mund të garantojnë se do ta bëjnë nesër apo në të ardhmen e afërt. Si rezultat, përgjegjësia mbetet tek ne”, kishte shkruan Thaçi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here