Para se të flini konsumoni 1 tas të vogël me fara kungulli : Ju mbrojnë nga probleme mjaft të përhapura

0
38

Farat e kungullit tashmë me mijëra vite përdoren për qëllime mjekësore, sepse janë burim i shkëlqyeshëm i shumë vitaminave.

Veç kësaj, shkenca ka konstatuar që vlera nutritive ngrihet sa më shumë që të qëndrojnë, për ç’gjë janë pothuajse unike në natyrë. Ja edhe disa arsye përse ky artikull do të duhej të bëhej pjesë përbërëse e ushqimit tuaj.

Shëndeti i pros tatës

Vaji i farave të kungullit përdoret për shërimin e pros tatës së rritur. Vaji përmban fitokemikalie dhe antioksidues, të cilat reduktojnë nivelin e radikaleve të lira në organizëm dhe parandalojnë krijimin e qelizave kan cerogjene.

Janë të mira për humbje të peshës

Janë burim i pasur me fibra dhe proteina, materie të cilat janë të rëndësishme për humbje të peshës. Vetëm 30 gramë fara të kungullit përmbajnë rreth 5 gramë proteina, gjë që do t’ju mbajë të ngopur për një kohë më të gjatë.
Megjithatë, duhet t’i konsumoni me kujdes, sepse një filxhan me fara përmban rreth 285 kalori.

Reduktojnë kolesterolin

Studimet kanë zbuluar se farat e kungullit mund ta reduktojnë nivelin e kolesterolit të k eq për 13 për qind, ndërsa nivelin e kolesterolit të përgjithshëm për 10 për qind.
Gjithashtu e reduktojnë rrez. ikun nga krijimi i droçkave të gja. kut, sëm. undjet e sistemit kardiovaskular, su. lmit në zemër dhe në tru.

Mbrojnë nga diabeti

Farat e kungullit janë të pasura me acide të pangopura yndyrore Shkencëtarët kanë konstatuar se janë efikase në rregullimin e nivelit të sheqerit në gj. ak dhe rritjes së ndjeshmërisë së organizmit ndaj insulinës.
Ekspertë të shumtë diabetikëve u rekomandojnë fara të kungullit si ushqim për konsumim të përditshëm.

Lehtësojnë artritin

Shkencëtarët kanë vërtetuar se farat e kungullit kanë ndikim antiinflamator, që zbut shenjat e artritit.
Nëse vuani nga artriti, për çdo ditë konsumoni rreth 30 gramë fara të kungullit, në mënyrë që të lehtësoni shenjat e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here