Shtyllat programore të marrëveshjes LDK-AAK dhe ndarja e pozitave drejtuese (Dokument)

0
79

LDK dhe AAK kanë nënshkruar sot marrëveshjen për bashkëqeverisje.

Nga dokumenti i siguruar nga Klan Kosova, objektivat themelore të koalicionit janë: beteja për ta mposhtur pandeminë e COVID-19, përmbyllja e dialogut me Serbinë dhe njohjen reciproke, rimëkëmbja ekonomike, forcimi i shtetit ligjor përmes luftës kundër krimit dhe korrupsionit dhe formimi i partneritetit me BE-në dhe SHBA-në.

Në këtë koalicion ku bëjnë pjesë edhe Nisma, AKR, Lista Serbe dhe komunitetet tjera joshumicë, AAK do të ketë pozitën e Zëvendëskryeministrit të parë, Ministrinë e Jashtme, Ministrinë e Drejtësisë, Ministrinë e Ekonomisë dhe atë të Arsimit.

Kjo është marrëveshja e plotë:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here