Haradinaj tregon emrat e AAK-së në përbërjen e Qeverisë Hoti

0
58

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se ka nënshkruar sot marrëveshje për koalicion bashkëqeverisës me kreun e LDK-së, Isa Mustafa.

Ai tha se AAK do të mbajë përgjegjësi për politikën e jashtme ndërsa konfirmoi se Zëvendëskryeministër i parë do të jetë Besnik Tahiri, ndërsa Ministre e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj, njofton Klan Kosova.

”Tani është praktikë kur arrihen koalicioni që krijohet një lidhje në politikë të jashtme”.

”Aleanca në Qeverinë Hoti mban përgjegjësi për politikën e Jashtme, Ministrinë e Jashtme, Drejtësisë, Ekonomik dhe të Arsimit”.

”Zëvendëskryeministër i parë, Besnik Tahiri”

”Ministre e Jashtme, Meliza Haradinaj”

”Ministër i Drejtësisë, Selim Selimi”

”Ministër i Zhvillimit Ekonomi, Blerim Kuçi”

”Ministër i Arsimit, Ramë Lika”

A pritet që sot të nënshkruhet marrëveshja edhe me partitë tjera?

”Është në përgjegjësinë e mandatarit me i finalizu marrëveshjet por me sa jam në dijeni janë përmbyllë të gjitha marrëveshjet sa i përket koalicionit qeverisës”.

”Çdo gjë është e gatshme për seancë, ose nesër ose ndonjë ditë tjetër. Marrëveshja e koalicionit qeverisës është AAK – LDK”.

”E gjithë puna e kësaj qeverie duhet të fokusohet në veprimtari ekonomike, duhet infuzion ekonomik i menjëhershëm”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here