Ministri Vitia: 15 rasteve të dyshuara po u kryhen analizat, rezultatet dalin në orën 1 apo 2

0
64

Ministri Vitia: 15 rasteve të dyshuara po u kryhen analizat, rezultatet dalin në orën 1 apo 2

Sot është mbledhur Komisioni i Posaçëm për parandalimin e infektimit me koronavirus i cili është drejtuar nga Ministri i Shëndetësie, Arben Vitia.

Vitia ka propozuar që Komisionit t’i shtohet edhe ministri i Infrastrukturës Lumir Abdixhiku, një anëtar i këshillit të sigurisë, një përfaqësues nga klinika infektive dhe një nga Instituti i Shëndetit Publik.

Ai tutje ka thënë se kërkojnë që mjetet e kërkuar që të ndahen sa më shpejtë që të jetë e mundur.

Ministri ka treguar se sot ka takuar krerët e bashkësive fetare me të cilët kanë bashkërenduar veprimet.

“Për informacion, sot kam pasur takime me krerët e bashkësive fetare, me të cilët jemi koordinuar që përmes mesazhit që dërgojnë ata të jemi të koordinuar me masat që ka paraparë qeveria. Ata janë mirë të informuar dhe qysh nesër do të fillojnë me masat e rekomanduara nga qeveria”, ka thënë Ministri Vitia, raporton Gazeta Express.

Vitia ka thënë se ka marrë raportin rreth gjendjes me me koronavirus. Deri tash ai ka thënë se janë testuar 93 mostra dhe të gjitha kanë rezultuar negative.

“Nga data o8-13 mars janë testuar 93 mostra, dhe të gjitha kanë rezultuar negative”, ka thënë Vitia.

Ndërkohë ka treguar se tashmë janë duke iu kryer analizat 15 rasteve të dyshuara dhe se analizat pritet të dalin sot në orën 1 apo 2.

“Me 13 mars kemi marrë informacione Klinika Infektive edhe për 15 raste të dyshuara. Pacientët janë marrë mostrat dhe po presim që rreth orës 13 apo 14 të dalin rezultatet, për të cilat do të njoftoheni”, ka thënë Vitia.

Tutje ai ka treguar se në aeroporte dhe pika kufitare janë testuar mbi 5 mijë udhëtarë.

Ndërkohë ka potencuar për respektim strikt të rekomandimeve meqë ka informacione se vendet e tjera të Evropës dhe Britania e Madhe mund të përballen me situatën me të cilën po përballet Italia.

Vitia ka rekomanduar larjen të shpeshtë të duarve, shmangie e kontakteve me duar, puthje apo përqafime, ushqim të shëndetshëm, pirje të ujit etj./GazetaExpress/

Vitia takon myftiun, s’tregojnë a falet xhumaja, nesër dezinfektohen krejt xhamitë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, është takuar me kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava

Vitia me këtë rast ka thënë se nuk ka asnjë rast me koronavirus, edhe pse thotë se janë disa raste duke u testuar për të cilat do të dalin rezultatet më vonë.

“Ne folëm me myftiun dhe besoj që shumë shpejt nga ana e Bashkësisë Islame edhe besimtarët islamë shumë shpejt do të njoftohen për ato çka kanë biseduar”, tha Vitia.

Tërnava u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të respektojnë vendimet e Qeverisë dhe IKSHP-së.

“Ne biseduam për këtë problem global dhe unë si myfti apeloj që të gjithë qytetarët e vendit të respektojnë vendimet që kanë dalë nga Qeveria nga IKShPK-ja dhe si nga Bashkësia Islame”.

Ai ka njoftuar se të shtunën Bashkësia Islame në orën 11:00 do të mbajë një mbledhje të jashtëzakonshme në lidhje me masat që do të ndërmerren.

Tërnava tha se nesër do të merret vendim që të dezinfektohen të gjitha xhamitë e Kosovës.

Në 12:30 mblidhet komisioni për parandalimin e koronavirusit

Në orën 12:30 pritet të mblidhet Komisioni i posaçëm për parandalimin e koronavirusit, i udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, raporton Express

Lajmi është bërë i ditur nga Zyra e Kryeministrit përmes një komunikate drejtuar mediave.

“Mbahet takimi i Komisionit të posaçëm për parandalimin e koronavirusit, i udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti”, thuhet në komunikatë.

Ndryshe, dje Qeveria e Republikës së Kosovës në mënyrë unanime ka miratuar propozimin për krijimin e një komisioni të posaçëm për parandalimin e infektimit me koronavirus.

Mbi 10 raste të reja të të dyshuarve me koronavirus në Kosovë

Më shumë se 10 mostra të pacientëve janë dorëzuar sot në IKSHP nga ana e zyrtarëve të Klinikës Infektive me dyshimet për koronavirus.

Këtë e kanë konfirmuar zyrtarë të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik.

Sipas mjekëve, numri po shtohet nga minuta në minutë në Infektivë.

“Rezultatet për këta 10 persona pritet të dalin në orët e para të pasdites”, kanë thënë ata për Express.

Në mesin e këtyre 10 personave është edhe vajza nga Gjakova për të cilën është raportuar dje se ka dyshime se mund të jetë infektuar me koronavirus.

Megjithatë për vajzën, mjekët thonë se nuk kanë parë ndonjë simptomë të dukshme tek ajo, e cila mund të çojë në dyshime për pandemi. “Mirëpo ajo është izolu deri në marrjen e rezultatit”, kanë thënë ata për Express.

Kontrollet për koronavirus në shtetin e Kosovës kanë filluar nga 8 shkurti dhe deri më sot janë testuar gjithsej 82 pacientë, të cilët kanë rezultuar negativë. Aktualisht në qendrat e kontrollit kanë arritur 10 raste të reja të dyshuara, rezultatet e të cilave do të bëhen të ditura në mbrëmje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here