Lajm i fundit/ Sizmiologu grek reagon sërish: Sipas të dhënave tona ja ku duhet te beni kujdes.

0
107

Paleosizmiologu në Universitetin e Selanikut, Spyridon Pavlidis thote sërisht me çështjen e lekundjeve sizmike.Ai ka treguar se bashkë me ekspertët shqiptarë kanë përgatitur një hartë të çarjeve të tokës në Shqipëri, një nisme për një hartë të përbashkët të zonave me rrezik sizmik në Europë.

Ai thote qe shqiptaret duhet te kene kujdes ku ndertojne sepse tani duhet te kete rregulla te reja.

Ndaj tani e tujtje duhet te kete me shume kujdes.

‘Nuk e përdorim asnjëherë fjalën parashikim. Sepse nuk mund të bëhet parashikim. Parashikim do të thotë se mund të thuash kohën, magnitudën, të thuash se në cilin qytet do të kete lekundje. Kjo është e pamundur, të gjithë shkencëtarët e dinë këtë. Në mënyrë kategorike nuk mundemi’.

‘Ne shkuam pak më tej. U fokusuam në disa çarje specifike. Për çdo çarje mund të vlerësosh se çfarë lekundje mund të japë. Shqipëria, ashtu si Greqia ka shumë çarje të tokës. Pasi u fokusuam, në vlerësuam se këto çarje mund të gjenerojnë tërmet deri në 6.7 në zonën e Durrësit si dhe në disa zona që lidhen me të, deri në 6.5.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here