E cfare do i’u kushtonte ta benit kete ? Para se te flini hani 1 grusht me fara, as il’acet nuk mund ti bejne keto 7 gjera

0
119

Shtatë në një – il. aç i këtillë nuk ekziston diku tjetër pos në natyrë.

Farat e kungullit tashmë me mijëra vite përdoren për qëllime mjekësore, sepse janë burim i shkëlqyeshëm i shumë vitaminave.

Veç kësaj, shkenca ka konstatuar që vlera nutritive ngrihet sa më shumë që të qëndrojnë, për ç’gjë janë pothuajse unike në natyrë.

Ja edhe disa arsye përse ky artikull do të duhej të bëhej pjesë përbërëse e ushqimit tuaj.

Luf. tojnë kan. ce. rin

Studimi i shkencëtarëve spanjollë ka zbuluar se farat e kungullit përmbajnë komponentë, të cilët me sukses luf. tojnë kundër qelizave të kan. ce. rit. Në fakt, janë efikase kundër llojeve të ndryshme të kan. ce. rit dhe kanë efekt anti-inflamator.

Farat rregullojnë sul. met e ngrohtësisë, dhim. bjet e kokës, zvogëlojnë dhimbjet në nyja dhe zvogëlojnë shpeshtësinë e ndryshimeve të papritura të humorit.

Janë të mira për humbje të peshës.

Janë burim i pasur me fibra dhe proteina, materie të cilat janë të rëndësishme për humbje të peshës. Vetëm 30 gramë fara të kungullit përmbajnë rreth 5 gramë proteina, gjë që do t’ju mbajë të ngopur për një kohë më të gjatë. Megjithatë, duhet t’i konsumoni me kujdes, sepse një filxhan me fara përmban rreth 285 kalori.

Reduktojnë kolesterolin

Studimet kanë zbuluar se farat e kungullit mund ta reduktojnë nivelin e kolesterolit të ke. q për 13 për qind, ndërsa nivelin e kolesterolit të përgjithshëm për 10 për qind.

Gjithashtu e reduktojnë rrez. ikun nga krijimi i droçkave të gja. kut, sëm. undjet e sistemit kardiovaskular, sul. mit në zemër dhe në tru.

Mbrojnë nga diabeti

Farat e kungullit janë të pasura me acide të pangopura yndyrore Shkencëtarët kanë konstatuar se janë efikase në rregullimin e nivelit të sheqerit në gj. ak dhe rritjes së ndjeshmërisë së organizmit ndaj insulinës.

Ekspertë të shumtë diabetikëve u rekomandojnë fara të kungullit si ushqim për konsumim të përditshëm.

Lehtësojnë artritin

Shkencëtarët kanë’ vërtetuar se farat e kungullit kanë ndikim anti-inflamator, që zbut shenjat e artritit. Nëse vuani nga artriti, për çdo ditë konsumoni rreth 30 gramë fara të kungullit, në mënyrë që të lehtësoni shenjat e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here