Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…

0
158

Doktor Richard Teo Keng Siang ishte një njeri që ka mësuar mësimin më të rëndësishëm në jetë, kur kuptoi se po i kalon ditët e tij të fundit në tokë, transmeton Klan Kosova.

Në kohën kur ishte në të 30-tat, Teo kishte gjithçka: pasuria e matur në miliona dollarë dhe makina sportive. Ai pranoi që paratë ishin gjithçka për të atëherë. Që në moshë të re, ambicia e tij lëvizëse ishte të fitonte, dhe përmes fitores, të korrnin shpërblimet e jetës së mirë.

Në një fjalim që u bë viral, ai tha:

“Unë jam një produkt tipik i shoqërisë së sotme. Që kur isha i ri, gjithmonë kam qenë nën ndikimin dhe përshtypjen se të jesh i lumtur është i barabartë me të qenit i suksesshëm. Dhe të jesh i suksesshëm është të jesh i pasur. Kështu që unë drejtova jetën sipas kësaj moto”.

Në një moment të jetës, ai ishte i etur për të filluar të fitonte më shumë para dhe kaloi nga një karrierë në oftalmologji në estetikë. Ai fitoi miliona vetëm në vitin e tij të parë të praktikës.

Kjo e pasuroi jetën e tij, ai filloi të kalonte fundjavave në tubimet e klubeve automobilistike, duke garuar, vizitoi restorantet më të mira dhe u shoqërua me të famshëm të rangut të lartë. Ai kishte një koleksion prej të paktën katër makina sportive përfshirë një Nissan GTR, Subaru ËRX, Honda S2000 dhe Ferrari 430.

Ai e gjeti veten duke kaluar kohë me njerëzit e famshëm. Jeta e tij nuk kishte fund argëtimi dhe suksesi. Ai ishte në kulmin e karrierës së tij gjithnjë në rritje dhe gjithçka ishte nën kontrollin e tij.

Megjithatë, më 11 Mars 2011, Teo u diagnostikua me kancer përfundimtar të mushkërive, dhe ai kishte vetëm 6 muaj, nëse jo 3 – 4, për të jetuar.

Kjo e bëri atë të binte në humnerën e errët të depresionit. Ai kishte kaq pak kohë, dhe koha fluturon, kështu që kjo e bëri atë të kuptojë se të gjitha makinat e tij, shtëpia e tij, suksesi i tij, gjithçka që ai kishte fituar deri më tani, nuk kishin dobi për të në kuptimin e vërtetë të fjalës.

“Shikoni, ironi janë të gjitha këto gjëra që unë kam, suksesi, trofetë, makinat e mia, shtëpia ime dhe të gjitha. Mendova se të gjitha këto më sollën lumturi. Por, duke pasur gjithë këto mendime për pasuritë e mia, ata nuk më sollën gëzim”.

Ai u pendua duke u përqendruar në luftën për të fituar para, dhe kështu e la pas dore Perëndinë. Ndërsa trupi i tij po bëhej më i dobët, ai zbuloi se jeta është shumë më tepër se një portofol i rëndë.

Ai tha se paratë nuk janë burimi i lumturisë…

Megjithatë, me kalimin e kohës, gjatë ditëve të tij të fundit në mesin e të gjallëve, e vetmja gjë që e bëri atë të lumtur dhe përmbushur ishte kalimi i kohës me njerëzit. Ai gjeti gëzim për faktin se miqtë dhe familja e tij bashkëvepruan me të, u kujdesën për të dhe e kuptuan dhimbjen që po kalonte.

Teo shtoi se gëzimi i vërtetë vjen nga ndihma e të tjerëve në vështirësi dhe më e rëndësishmja, se gëzimi i vërtetë vjen nga njohja e Zotit.

Videot e fjalimeve të tij dhe përpjekja e tij për t’iu drejtuar të tjerëve në vështirësi u bën virale pas vdekjes së tij në 18 tetor 2016, në moshën 40 vjeçare, transmeton Klan Kosova.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here