Thjesht vendoseni këtë përzierje nën gjuhë para se të shtriheni për të fjtur dhe ajo që ndodh është e mahnitshme!

0
118

Ne të gjithë kemi nevojë për një gjumë të mirë gjate natës.

Ekspertët thonë se ka shumë faktore te ndryshem që mund të shkaktojnë pagjumësi, siç janë: stresi, depresioni, ankthi, problemet në punë etj.

Kur shkoni në shtrat, nuk mendoni për të fjetur, por mendoni problemet tuaja në punë, problemet familjare ose mendoni për gjërat, të cilat duhet të bëni ditën tjetër. E pra, gjëja e keqe në lidhje me këtë është se truri juaj nuk mund tju lejoje te relaksoheni dhe është aktiv gjatë gjithë kohës, që do të thotë që nuk mund të flini.

Ju gjithashtu duhet të dini se disa ilaçe mund të jenë shkaku i pagjumësisë si: medikamente të zemrës, ilaçe të presionit të gjakut, medikamente për dhimbje, antihistaminë etj.

Këto ilaçe mund të kontribuojnë në problemet e gjumit. Disa nga këto ilaçe do t’ju bëjnë të përgjumur në fillim, por ato gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të stomakut – të cilat do t’ju detyrojnë të shkoni shumë here në banjo dhe të shqetësoni edhe më shumë gjumin tuaj.

Sic e dimë të gjithë, gjumi është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin tonë në përgjithësi. Gjumi është i rëndësishëm për trupin tuaj, mendjen tuaj dhe çdo funksion vital në trupin tuaj.

Nëse flemë më shumë, mund të jemi më produktiv dhe mund t’i kryejmë detyrat tona të përditshme pa ndonjë problem.

Trupi i njeriut ka nevojë të paktën per 8 orë gjumë, sepse kjo është koha e nevojshme për të rimbushur plotësisht veten dhe për ta rimbushur gjithë organizmin.

Shumë njerëz në botë besojnë se kafeina mund t’i ndihmojë ata nëse nuk flenë mjaftueshëm, por janë gabim!

Kafeina mund të sigurojë energji të përkohshme dhe sapo efektet të mbarojnë, do të ndiheni edhe më keq se më parë! Pra, duhet të ndaloni përdorimin e kafesë dhe pijeve energjike, të cilat janë të ngarkuara me kafeinë, për t’ju ndihmuar gjatë ditës – dhe të filloni përdorimin e këtij ilaçi, për t’ju ndihmuar të flini natën!

Eshtë gjithashtu shumë e rëndësishme për ju të dini – duhet të shmangni shikimin e televizorit dhe të punoni në kompjuter, të paktën një orë para se të shkoni në gjumë. Kjo mund të jetë shumë e dobishme dhe do t’ju ndihmojë të bini në gjumë shumë më shpejt.

Kur e shikojmë televizorin ose kur punojmë në kompjuterin tonë, truri ynë është në gatishmëri të lartë dhe organizmi ynë ka nevojë për ca kohë për të qetësuar trurin para se të bie në gjumë.

Por, nuk duhet të shqetësoheni, sepse (siç kemi thënë) ka një ilaç tërësisht natyral që mund t’ju ndihmojë me problemet tuaja të gjumit.

Ju do tju duhen përbërësit e mëposhtëm:

1 luge gjelle kripe deti
5 luge gjelle sheqer kaf

Ju duhet të përzieni përbërësit e përmendur më lart dhe te konsumoni ½ luge te kësaj përzierje para se të shkoni për të fjetur. Thjesht vendoseni nën gjuhën tuaj – ajo do të shkrihet së shpejti! Dhe mos harroni të ndiqni këtë raport – 1: 5 (kripë deti – sheqer kaf)

/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here