Harxhoni 1 minutë nga jeta juaj për të lexuar këtë histori ! Do të merrni një mësim të vërtetë!

0
154

Nje dite nje burre e con te atin ne nje restorant te shtrenjte. Babai ishte i vjeter ne moshe e per kete arsye edhe pak i dobet fizikisht. Keshtu teksa hante ushqim te moshuarit i bin copeza e therrime ushqimesh ne pantallona e ne kemishe. Por djali i tij ruajti qetesine edhe pse vuri re se shume kliente aty e shihnin me neveri kete pamje.

Pasi mbaruan ushqimin te dy at e bir shkuan ne tualet dhe pa sikletin me te vogel burri e ndihmoi babain e tij te pastrohej e te rregullonte pamjen e tij. Kur ata dolen nga banjo me te paster se kurre ne restorant cuditerisht mbreteroi nje heshtje e thelle. Shumekush u acarua nga menyra e te ngrenit dhe pyesnin veten si mund te benin figure kaq qesharakenjererzit ne restorantin e shtrenjte. Dhe peshperitjet e qeshjet tallese vijonin.

Erdhi koha per tu larguar dhe kur burri duke shoqeruar te atin iu drejtuan arkes per te paguar faturen, dikush nga salla u ngrit dhe e pyeti djalin e plakut:”A nuk mendon se ke lene dicka ketu?” .I biri i plakut iu pergjigj: “Jo nuk kam lene asgje”. Pastaj personi tjeter i moshur qe ishte ngritur i tha: ” Po mor bir ti ke lene ketu dicka, nje mesim per cdo femije dhe nje shprese per cdo prind!”

Ne ate moment restoranti ngriu dhe shumica e klienteve u ndjene te turperuar e mbanin koken poshte qe u tallen dhe gjykuan plakun dhe djalin per ate sjellje.

Një nga nderimet më të mëdha që ekzistojnë në këtë botë është Morali i kesaj ngjarje që të jemi në gjendje të kujdesemi për të moshuarit që dikur u kujdesën për ne. Miresjellja per prindërit tanë eshte kryesore sepse ata sakrifikuan jetën, kohën dhe paratë e tyre për ne. Ata meritojnë respektin maksimal, gjithmonë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here