“Po më vd*s djali mes duarsh”, ky djalë ka nevojë për ndihmën tënde o tani o kurrë!

0
254

Të luftosh me vd*kjen për së gjalli, ky është një apel e një mamaje për djalin e saj 13-vjecar që rrezikon të paralizohet nga këmbët.

Ai ka disa simptoma, ku në mes tyre rri e fshehur edhe tinëzare edhe autizmi. Ajo ndodhet në Suedi edhe ka shkuar si emigrante dhe shteti kërkon që ajo të rikthehet në Shqipëri.

Njihuni me dh*mbjen e saj dhe thirrjen për apel që ka për ty.

Shkruajne mediat belge, ora news:

“Nëna e tij Evri Bajraktari, 54 vjeçe i ndërron pampersat ndërsa përdor një ashensor për ta ulur në karrigen me rrota në apartamentin e vogël në Finspång Edion nuk flet por i pëlqen të shohë filma vizatimorë dhe të dëgjojë këngë shqiptare në telefon. Ai vuan nga hydrocephalus, uji në kafkë dhe kur ishte 8 muajsh atij iu bë një ndërhyrje në kokë falë së cilës mund të hiqet uji që mblidhet në kokën e tij Mjekët në Shqipëri i thanë se Edion do të jetonte deri në moshën 8 vjeçare.

Media e njohur belge Aftoblandet i bëri jehonë historisë së djalit. Ka ditë kur Edion është i qetë dhe dëgjon muzikë por ka momente kur ai ka dhimbje dhe godet veten e tij derisa del gj*k apo g*det kokën. Uji në kafkë i rrezikon jetën dhe nëse nuk arrin të largohet Disa ditë në javë ai shkon në një shkollë speciale në Finspang “Do të jetojë jetën, të shkojë në shkollë dhe të trajtohet.

Kjo e bën të lumtur” thotë Evri mes lotësh. Familja ka aplikuar për azil për shkak të gjëndjes shëndetësore të të birit, por i është refuzuar. Bordi i Emigracionit në Sëedi mendon se djalit nuk i rrezikohet jeta nëse kthehet në Shqipëri ku dhe mund të vijojë mjekimi. Në 2016 ata u deportuan në Tiranë por në aeroport atyre iu desht të kërkonin ndihmë urgj*nte mjekësore për Edion, por kur mjekët e panë refuzuan ta merrnin përsipër. Kështu që familja u rikthye në Suedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here