Flasin dëshmitarët që e dëgjuan 7-vjeçarin e vraarë nga Kosova teksa kërkonte ndihmë

0
150

Tragjediia që ka ndodhur dje në Basel të Zvicrës ka shokuar tërë vendin. Therjja me thiikë e 7 vjeçarit nga Kosova i cili jetonte atje me familjen e tij, ende shkaqet e sulmiit kanë mbetur mister. Një 75 vjeçare dyshohet se e ka theerur me thiikë. Dëshmitarët okularë kanë rrëfyer për ngjarjen, shkruan Gazeta Express.

Dëshmitarë okularë kanë thënë për gazetën “Basler Zeitung” se fëmijën 7 vjeçar e kishin parë të preerë në fyt dhe pranë tij kishte shumë gjjak.

Pas këtij sulmii, banorët e lagjes ku ndodhi ngjarja, kanë shkuar për të hedhur lule, qirinj dhe lodra në nder të tij.

Shumë njerëz u panë duke qarë dhe duke e tundur kokën me hutim.

“Pse më i vogli duhet të vdessë”, pyet një banor që u pa aty pranë vendit të ngjarjes gjersa i lente lulet në zonën ku u vraa kosovari.

“Mund të na kishte ndodhur secilit prej nesh”, tha një tjetër.

Tre djem të shkollës ku 7 vjeçari kishte vijuar mësimin, kanë thënë se e morën lajmin nga prindërit e tyre.

“Kur na njoftuam, ne ishim duke luajtur basketboll, nuk mund ta besonim se çka ka ndodhur”, kanë thënë ata.

Para këtij akti, disa banorë rrëfyen se kishin dëgjuar britma të një fëmije, por nuk e kishin menduar se është në rreziik.

“Shpesh këtu fëmijët dëgjohen duke luajtur dhe dëgjojmë zërat e tyre të lartë, pasi këtu është shkolla. Nuk e kemi menduar se është fjala për ndonjë rreziik”, thotë një banore.

Pas tërë kësaj ngjarjeje, motivet e sulmiit ende nuk dihen, ndërkohë prokuroria dhe policia po e hetojnë rastin.

75-vjeçarja, është vetëdorëzuar në polici dhe ka pranuar kriimin e bërë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here