10 vjet buurg për ata që shpërndajnë këtë video në Facebook

0
236

Policia e Zelandës së Re po paralajmëron qytetarët se ata do të përballen me 10 vite buurg, për shpërndarjen e suulmit në xhami, dhe një numër i madh i ëebsites janë bllokuar për shkak që nuk e kanë censuruar videon e suulmuesit në internet.

Pamjet e videos së terr*oristit Brenton Tarr.ant, duke suulmuar xhaminë të premten, që la 49 të vdeekur, është fshirë nga Facebooku, menjëherë pas masaakrës, transmeton Gazeta Express.

Me pamje të cilat përfitonin pronarët e platformave të ndryshme, autoritetet tashmë kanë ndaluar një 18 vjeçar për shpërndarjen e videos, dhe për postimin e komenteve të papërshtatshme para suulmit.

Adoleshenti mund të dënohet me 10 vjet buurgim, nën ligjet strikte të Zelandës së Re. Policia ndërkohë ka lansuar kërrccënime për këdo që e shpërndan këtë video me të tjerët.

“Mos e shkarko. Mos e shpërndaj. Nëse gjendesh se ke një kopje të videos ose e ke shpërndarë atë, do të përballesh me gjobë dhe potencialisht me buurg” thuhet ne deklaratën e policisë lokale.

Nën ligjet e tanishme të Zelandës së Re, kompanitë e mediave sociale mund të gjobiten me 173.000 dollarë amerikan, për shpërndarjen e videove ose ndonjë përmbajtje tjetër që lidhet me sulmin. Madje edhe Shërbimi Shpërndarës i Internetit në Zelandë të Re, nxitoi që të ndalojë dhe të fshijë të gjitha ëeb faqet që shpërndajnë materiale të sulmit ose dicka që lidhet me sulmin, raporton RT. /Express/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here