Të gjithë duan të jetojnë atje, por sa kushton një kafe në Zvicër?

0
252

Banka zvicerane “United Bank of Switzerland”, në kuadër të kërkimit të madh vjetor për çmimet dhe fitimet, ndërmjet tjerash është marrë edhe me çmimet e kafesë në qytete të ndryshme të botës.
Hulumtimi merret me çmimin e një kafeje në kafene të zakonshme.

Kryeqyteti i Katarit, Doha, ndodhet në krye të listës dhe njerëzit mesatarisht për këtë pije të adhuruar duhet të paguajnë 5,47 euro.

Kopenhagen renditet e dyta, ku një kafe mesatarisht kushton në kafenetë e kryeqytetit danez 4,98 euro.

Dubai – një kafe kushton 4,87 euro

Zyrih – 4,26 euro

Shanghai – 3,93 euro

Pekin – 3,78 euro

Vjenë – 3,71 euro

Moskë – 3,67 euro

New York – 2,67 euro.

Pak më lirë një kafe kushton në New Delhi – 1,30 euro

Sao Paulo – 1,28 euro

Johanesburg – 1,27 euro

Stamboll – 1,20 euro

Kajro – 1,15 euro

Milano – 1,14 euro

Mumbai – 0,90 euro

Romë – 0,85 euro

Lisbonë – 0,63 euro

Lagos – 0,53 euro.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here