Një lugë nga ky ilaç shtëpie para gjumit dhe nuk do të zgjoheni më kurrë të lodhur!

0
215

Kjo recetë do t’ju duhet, mjaft e torturuat veten: Një lugë nga ky ilaç shtëpie para gjumit dhe nuk do të zgjoheni më kurrë të lodhur!
Është mëse normale të mendosh se një gjumë i gjatë duhet të të çlodhë, por në realitet, nuk ka të bëjë vetëm me kohën; është edhe cilësia e gjumit.

Një studim i bërë nga Fondacioni i Gjumit ka zbuluar se edhe pse mesatarja amerikane flenë deri në 7 orë dhe 36 minuta çdo natë, 35% e tyre e raportojnë cilësinë e tyre të gjumit si “të varfër”.

Rreth 20% e amerikanëve të anketuar thanë se zgjoheshin të lodhur dhe nuk ndiheshin energjikë në mëngjes.

ZGJIDHJA: MJALTË DHE KRIPË HIMALAJE!

Përveç ndryshimeve të jetesës që ju mund të bëni për të rritur cilësinë e gjumit, mjalti dhe kripa e Himalajes mund të bëjnë mrekulli për t’ju siguruar gjumë të thellë çdo natë.

Gjithçka që ju nevojitet janë 5 lugë mjaltë dhe një lugë çaji kripë Himalaje, siguroheni që ta gjeni cilësore.

Miksoni të dy përbërësit së bashku dhe ruajini në një kavanoz xhami.

Kur të jeni gati për të shkuar në shtrat, merrni një lugë nga kjo përzierje dhe mbajeni nën gjuhën tuaj, deri sa të shpërndahet natyrshëm.

Kripë Himalajës përmban rreth 84 minerale, njëra prej të cilave është magnez.

Magnezi ul nivelin e kortizolit – hormonit të stresit, duke ju ndihmuar të relaksoheni dhe të bëni gjumë të thellë.

Sipas Health, Wild and Free marrja e një lugë mjalti para gjumit kontribuon në çlirimin e melatoninës në tru, i cili është një hormon i rëndësishëm i gjumit./Living

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here