8 Gjëra të Vogla që na Bëhen Pengesë e Madhe kur Duam të Humbim Peshë

0
118

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, obeziteti në botë është gati trefishuar gjatë 40 viteve të fundit. Humbja e peshës mund të jetë me të vërtetë e vështirë – njerëzit përpiqen të ndjekin dieta të ndryshme, të bëjnë stërvitje me ushtrime, të numërojnë kaloritë dhe më shumë.

Megjithatë, ka zakone të caktuara që shumica prej nesh i praktikojnë në baza ditore e që pengojnë përpjekjet tona për humbjen e peshës.

Këto 8 gjëra na pengojnë të humbim peshë, por në fakt, disa nga këto gjëra mund të na ndihmojnë edhe të shtojmë në peshë!

1. Kapërcimi i mëngjesit

© depositphotos.com © depositphotos.com
Hulumtuesit kanë konfirmuar se njerëzit që hanë mëngjes kanë tendencë për të shtuar më pak peshë se ata që e tejkalojnë atë. Studimi shqyrtoi 350 të rritur dhe ata që hanin mëngjesin çdo ditë kishin përmasa më të vogla se ata që nuk e përfshinin mëngjesin në përditshmërinë e tyre.

Është shumë e logjikshme pse: Nëse kapërceni mëngjesin, ju keni më shumë gjasa të jeni të pangopur gjatë drekës dhe të hani më shumë.

2. Nuk pini ujë mjaftueshëm

© depositphotos.com © depositphotos.com
Uji i pijshëm ndihmon për të djegur më shumë kalori dhe favorizon humbjen e peshës. Një studim i grave të shëndosha shqyrtoi ndikimin që rritja e konsumit të ujit kishte në peshën e tyre.

Rezultatet treguan se në një vit, pirja e një litër ujë në ditë çoi në 2 kg humbje peshe. Kështu që herën tjetër që mendoni se çfarë duhet të pini, zgjidhni opsionin më të mirë, ujin.

3. Ngrënia vonë në mbrëmje

© depositphotos.com © depositphotos.com
Studimet konfirmojnë se është më mirë të shmangni ushqimet natën vonë nëse nuk doni të shtoni disa kilogramë më shumë. Nëse ushqimi konsumohet vonë, trupi do t’i ruajë më tepër këto kalori si yndyrë në vend që t’i djegë ato.

Një meze e lehtë në mbrëmje do të jetë mirë, por përpiquni të qëndroni larg frigoriferit tuaj para gjumit.

4. Gjumë i pamjaftueshëm

© depositphotos.com © depositphotos.com
Privimi nga gjumi mund të ndikojë me të vërtetë në peshën tuaj. Kur jeni të stërlodhur, nuk ushtroheni dhe tentoni të zgjidhni ushqime me sasi të larta karbohidratesh dhe shumë kafe.

Gjithashtu, privimi i gjumit mund të rezultojë në një metabolizëm të ngadaltë. Kështu që përpiquni të flini të paktën 7 orë gjumë çdo ditë.

5. Konsumimi i ushqimeve pa yndyrë
Kjo mund të duket paradoksale, por duke qëndruar në një dietë pa yndyrë mund të çojë në shtimin e peshës shtesë. Heqja e yndyrës nga ushqimi do të na bëjë të kemi më shumë uri dhe të na çojë në mbingrënje.

Për më tepër, heqja e yndyrave nga produktet e qumështit na pengon të absorbojmë kalciumin dhe vitaminat A dhe D.

6. Hutimi gjatë të ngrënit

© depositphotos.com © depositphotos.com
Kur të hani ushqimin tuaj, përpiquni ta bëni atë pa shikuar serialin tuaj të preferuar ose duke shfletuar nëpër rrjetet sociale.

Të qenit i hutuar gjatë të ngrënit ju bën të hani më shumë, thonë studiuesit. Ndërkohë, duke i kushtuar vëmendje vaktit tuaj do t’ju lejojë ta shijoni më shumë dhe të keni më shumë kontroll mbi sasinë e ushqimit që konsumoni.

7. Të pini për qejf

© depositphotos.com © depositphotos.com
Herën tjetër që ta merrni veten me të mirë me një gotë birre, mendojeni dy herë. Pirja e birrës shkakton yndyrë të tepërt në bel, ndërsa pirja e alkoolit të të gjitha llojeve njihet për shtimin në peshë.

Mundohuni t’i evitoni nëse jeni të shqetësuar për peshën tuaj.

8. Qëndrimi ulur gjatë gjithë ditës

© depositphotos.com © depositphotos.com
Studimet konfirmojnë se ekziston një korrelacion midis kohës së kaluar ulur dhe obezitetit. Kështu që përpiquni të lëvizni çdo 60-90 minuta, ose vendosni një orë me zile për t’ia kujtuar veten kur duhet të ngriheni.

Provoni ushtrime në karrige ose dilni për një shëtitje – edhe nëse është vetëm për të vizituar një koleg që punon në një kat tjetër. Shtojini ca lëvizje ditës tuaj!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here